Електрика промислова, статична і атмосферна
|
Цебро Світлана Миколаївна
|
|
Викладач «ДПТНЗ ЛебединськеВПУ лісового господарства»
|
Вступ

Анотація
Викладач сьогодні повинен
навчитися керувати як знаннями усього колективу, так і кожного учня. Це
неможливо в рамках традиційного уявлення. При пояснені нового матеріалу учні
слухають, думають, засвоюють – усі працюють. Ну ось починається закріплення
матеріалу, і викладач ставить питання групі, викликаючи до дошки окремих учнів.
Всі інші в цей час слухають відповіді, щоб підключитися до виправлення помилок,
доповнити або уточнити відповідь.
Тому від традиційних уроків я
переходжу до нестандартних форм навчання: до уроків-диспутів, ігровим урокам.
Нестандартні уроки допомагають мені виявити і розширити знання. Ігрові прийоми
дозволяють учням подивитися на себе з боку, порівняти свою самооцінку з оцінкою
інших.
За допомогою таких уроків
виробляється асоціативне мислення, образне бачення навколишнього світу.
Як підкреслює статистика, 75 %
нещасних випадків на виробництві виникає в результаті організаційних причин і
усього 25 % внаслідок технічних причин. Що ж це за організаційні причини? Це,
передусім, наше знання правил техніки безпеки, ганебне відношення до засобів
індивідуального захисту, невміння застосовувати знання з техніки безпеки до
конкретної ситуації. Тому на уроках охорони праці ми проводимо диспути,
семінарні заняття, де розглядаємо виробничі ситуації, як би повів себе учень у
кожному конкретному випадку.
На даному етапі я пропоную
розробку уроку « Електрика промислова, статична і атмосферна», який входить до
теми програми «Основи електробезпеки». Урок проводиться в групі ІІ курсу за
спеціальністю «Електромонтер охоронно-пожежної сигналізації; радіотелемеханік».
Урок було проведено сумісно із фахівцем
з реанімаційного відділення
міської поліклініки.
Мета:
·
ознайомити учнів з поняттями «електробезпека», «різновиди
електрики», особливостями ураження електричним струмом, впливом електричного
струму на організм людини;
·
сформувати вміння і навички по наданню долікарської
допомоги при враженні електричним струмом;
·
вивчити ТБ при роботі в майстерні з електропристроями;
формування культури праці та виховання свідомого ставлення до здоров’я свого і
оточуючих.
Обладнання: плакати з теми «Основи електробезпеки», брошури з
надання долікарської допомоги, підручники, зошити, муляж тулуба людини, добірка
фотографій, електроінструмент, попереджувальні знаки, засоби індивідуального
захисту, інтерактивна дошка, проектор, комп’ютер.
Використані матеріали: відеоролик «Життя паяльника»,
відеоролик «Долікарська допомога – штучне дихання», тестові завдання для груп.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи: практикум з використанням інноваційних технологій,
робота в малих групах.
План уроку
1. Організаційний етап (3 хв.)
2. Актуалізація опорних знань
учнів (3-4 хв.)
3. Вивчення нового матеріалу (27 хв.)
3.1 Лекція з нової теми.
3.2 Практичне заняття (правила
роботи з електрообладнанням).
3.3 Практичне заняття (надання
долікарської допомоги) за участю фахівця
з реанімаційного відділення міської поліклініки.
4. Узагальнення і систематизація
знань (до 7 хв.)
5. Підбиття підсумків уроку (3 хв.)
6. Домашнє завдання (1 хв.)
Хід уроку
І Організаційний етап
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування проводиться
за питаннями з пожежної безпеки у зв’язку з електробезпекою
ІІІ Вивчення нового матеріалу
3.1 Лекція з нової теми «Електрика промислова, статична і
атмосферна»
Промислова електрика – це електричний струм, який
виробляється промисловими установками та індивідуальними джерелами струму для
використання на виробництві та в побуті. Розглянемо деякі величини напруги та
де вони використовуються:
·
0-42 В – для індивідуального освітлення і ручного
інструменту в промисловості та побуті;
·
127, 220 В – для освітлення і ручного інструменту в
промисловості та побуті;
·
380 В – 6 кВ – величина напруги, що застосовується для
передачі електричного струму електролініями на відстань та промислового
устаткування;
·
10-750 кВ – величина напруги, що застосовується для
передачі електричного струму електролініями на далеку відстань.
Статична електрика – це заряди електрики, що
накопичуються на виробничому обладнанні, предметах побуту, на тілі чи одязі
людини внаслідок контактного або індуктивного впливу. Сила струму даного виду
електрики, як правило, дуже мала, але потенціал напруги може бути досить
великим. Внаслідок цього статична напруга може стати небезпечною для життя
людини. У виробничих умовах накопичення зарядів статичної електрики
відбувається під час:
-
наливання електризуючих рідин (етилового ефіру, бензину,
етилового і метилового спирту, бензолу ) в незаземлені резервуари, цистерни та
інші ємкості;
-
протікання рідини по трубах, ізольованих від землі, або
по гумових шлангах ( зі збільшенням швидкості витікання рідини величина заряду
і його потужність збільшуються);
-
очищення тканини, забрудненої діелектричними рідинами, та
подібних процесів;
-
перемішування речовин у змішувачах.
Фізіологічна дія статичної
електрики залежить від звільненої під час розряду енергії й може відчуватися як
слабкий, помірний, сильний укол або поштовх. Ці уколи й поштовхи безпечні, тому
що сила струму статичної електрики дуже мала. Але такий вплив може призвести до
тяжких нещасних випадків внаслідок рефлексного руху поблизу незахищених рухомих
частин устаткування або падіння з висоти.
Атмосферна електрика – це явище природи, пов'язане із
взаємодією електричних зарядів, що утворюються внаслідок електризації грозових
хмар під час руху потужних повітряних потоків. Різні частини грозової хмари
несуть заряди різних знаків. Найчастіше нижча частина хмари (повернута до
землі) буває заряджена негативно, а верхня – позитивно. Тому, якщо дві хмари
зближуються різнойменно зарядженими частинами, то між ними проскакує блискавка.
Проте грозовий розряд може статися інакше. Проходячи над землею, грозова хмара
створює на її поверхні великі індукційні заряди, і тому хмара та поверхня землі
уявляються як дві обкладинки великого конденсатора. Різниця потенціалів між
хмарою і землею досягає величезних значень, що вимірюються сотнями мільйонів
вольт, і в повітрі виникає сильне електричне поле. Якщо напруга цього поля стає
досить великою, то утворюється блискавка, яка б'є в землю. Найнебезпечнішим є
прямий удар блискавки, оскільки при цьому протягом 10 с у каналі блискавки
виникає струм силою 200-500 кА. Зустрічається також кульова блискавка, яка
з'являється одночасно з лінійною недалеко від місця її удару. Вона має вигляд
вогняної кулі діаметром 10-20 см, пересувається горизонтально зі швидкістю
кілька метрів за секунду. Зникаючи, кульова блискавка вибухає, що спричинює
руйнування та пожежу. Розряд атмосферної електрики – блискавка – може завдати
людині та довкіллю великої шкоди, якщо не вжити заходів щодо захисту від неї й
не виконувати правила поведінки під час грози. Особливо небезпечними умовами
вважають підвищену вологість повітря, наявність хімічно активного середовища,
які руйнують ізоляцію.
Особливості ураження електричним струмом
Електробезпека – це система організаційних, технічних заходів і
засобів, які забезпечують захист людей від шкідливого і небезпечного впливу
електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної
електрики. Електротравматизм – це явище, що характеризується певною сукупністю
електротравм. Електротравма – це травма, викликана впливом електричного струму
або електричної дуги. Електротравматизм порівняно з іншими видами травматизму
має деякі відмінні особливості. Електротравматизм складає близько 1% від
загальної кількості усіх нещасних випадків на виробництві. Але серед нещасних
випадків зі смертельними наслідками електротравми складають близько 40%,
посідаючи одне з перших місць, причому близько 90% смертельних уражень
електричним струмом трапляється в електроустановках з напругою 127-380 В.
Основними причинами нещасних випадків, пов'язаних з
обслуговуванням електричних мереж і електроустановок, вважають:
-
допуск до роботи осіб, які не мають кваліфікаційної групи
з електробезпеки;
-
допуск до роботи осіб, які не знають приміщень і
зовнішніх установок за ступенем небезпеки ураження електрострумом;
-
роботу на електроустановках і електроінструментом без
заземлення, занулення, без перевірки опору ізоляції в мережах споживачів
електроструму;
-
роботу без зняття напруги, без засобів колективного та
індивідуального захисту;
-
роботу без наряду-допуску;
-
нерегулярне навчання та переатестацію персоналу, який
обслуговує електромережі та електроустановки;
-
допуск до роботи осіб без медичного огляду;
-
початок роботи без попередньої перевірки відсутності
напруги, розширення зони робочого місця.
До нещасних випадків призводить також
застосування в особливо небезпечних приміщеннях і приміщеннях підвищеної
небезпеки напруги понад 42 В.
Особливості електротравматизму:
-
організм людини не наділений властивістю, за допомогою
якої можна було б визначити наявність електроструму;
-
електротравма може виникнути без безпосереднього контакту
зі струмопровідниками, частинами устаткування;
-
електричний струм, проходячи через тіло людини, діє не
тільки в місцях контактів і на шляху проходження через організм, а й на
центральну нервову систему, що спричинює ураження внутрішніх органів.
3.2 Практичне заняття (правила роботи з
електрообладнанням)
У практичній частині
використовується пояснення матеріалу по правилам роботи з електроустаткуванням
за допомогою відеоролика «Життя паяльника» (відеоролик
додається).
3.3 Практичне заняття (надання долікарської допомоги) за
участю фахівця з реанімаційного відділення міської поліклініки.
У практичній частині
використовується пояснення матеріалу по наданню долікарської допомоги за участю
фахівця з реанімаційного відділення
міської поліклініки (під час уроку було
знято відеоролик «Долікарська допомога – штучне дихання», який додається).
ІV Узагальнення і систематизація знань
Проводиться за допомогою тестових
завдань, які виконуються малими групами. Кожна група отримує свій варіант
тестів. Оцінюються тести за допомогою алгоритму самооцінювання, що допомагає не
витрачати багато часу на перевірку і тим самим робить оцінювання об’єктивним.
V Підбиття підсумків уроку
При підведенні підсумків
оцінюються всі учні за допомогою алгоритму оцінювання тестів.
VІ Домашнє завдання.
Дається випереджувальне завдання:
скласти кросворд за наступною темою заняття «Основи гігієни праці. Медичні
огляди».
Додатки
Додаток 1
Розташування учнів у групах
![]() |
![]() |
|
|
![]() |
![]() |
Додаток 2
Матеріали до самостійної роботи в малих групах
Тести на
закріплення вивченого матеріалу
І група
1. Причина виникнення крокової напруги
А) Розтікання у ґрунті аварійного
струму при пробої ізоляції електроустановок
Б) Обриви та
падіння на землю проводів повітряних ліній електропередачі
В) Пошкодження підземних
електричних кабелів
![]() |
![]() |
2. Для чого служать огороджувальні електрозахисті
засоби
А) Для запобігання
випадковому дотику незаземлених частин електроустановок, які перебувають під
напругою, розташованих нижче ніж 2,5 м над підлогою
Б) Для живлення переносних
світильників у приміщеннях
В) Для отримання
електротравми
|
![]() |
3. При роботах в особливо небезпечних умовах та поза
приміщенням необхідно застосовувати
А) Переносні світильники напругою
не вище ніж 12 В, або акумуляторні ліхтарі у вибухонебезпечному виконанні
Б) Автотрансформатори
В) Стаціонарні світильники
![]() |
![]() |
4. Ступінь ураження електричним струмом залежить від
А) Сили струму, що протікає через
людину
Б) Тривалості впливу струму, умов
зовнішнього середовища
В) Шляхів протікання струму через
людину; виду і частоти струму
![]() |
![]() |
5. Основні причини
електротравматизму від неелектричних факторів
А) Допуск до роботи осіб без
медичного огляду
Б) Допуск до роботи без
наряду-допуску
В) Відсутність засобів індивідуального
та колективного захисту
Тести на закріплення вивченого матеріалу
ІІ група
1. Роботи в електроустановках без знаття напруги зі
струмоведучих частин проводять
А)
За нарядом-допуском в одязі із застебнутими спущеними рукавами та головному уборі
Б) Наодинці
В)
Наближенням рук працюючого до струмоведучих частин на відстань, яку
дозволяють захисні засоби – кліщі, покажчики напруги, ізолюючі штанги та інші
|
![]() |
2. У чому складається принцип дії захисного заземлення
А) У зниженні напруги між
корпусом електроустановки та землею
Б) В зниженні сили току короткого
замкнення
В) У перетворенні замикання на корпус в однофазне коротке замикання
з метою викликати струм значно більший, ніж
робочий, здатний забезпечити
спрацьовування захисту та цим відключити пошкоджену електроустановку від
мережі
3. Хто повинен надавати першу допомогу
потерпілому у зв'язку з нещасним
випадком?
А)
Першу допомогу повинен надати
той, хто знаходиться поруч з
постраждалим
Б)
Першу допомогу повинен надати
той, хто знаходиться поруч з
постраждалим чи сам постраждалий
В) Медичний працівник
|
![]() |
4.Яким чином
слід виходити із
зони розтікання струму замикання на землю
А)
Стрибками
Б)
Широким кроком
В)
Пересуваючи ступні ніг
по землі і не відриваючи їх одна
від одної
Г)
Пересуваючи ступні ніг
по землі, широко розсунувши ноги
|
![]() |
5. Яким чином здійснюється
приєднання заземлюючих провідників
до частин електрообладнання
А)
Зварюванням чи болтовим з'єднанням
Б)
Зварюванням, паянням чи болтовим з'єднанням
В)
Зварюванням, скручуванням чи болтовим з'єднанням
Тести на закріплення вивченого матеріалу
ІІІ варіант
1. Напруга дотику
А) Це напруга між двома
точками кола електричного струму, яких одночасно торкається людина
Б) Це явище, що
характеризується певною сукупністю електротравм
В) Це ураження тканин і
органів внаслідок проходження струму чи впливу променів електродуги на людину
|
![]() |
2.Огороджувальні електрозахисті засоби
А) Щити та огорожі-клітки,
тимчасові переносні заземлення та попереджувальні плакати
Б) Електричні та механічні блокувальні
пристрої, які застосовують в електроустановках , де небезпека дотику до струму
ведучих частин суттєва, або є можливість доступу до них стороннім особам
В) Заземлення
технологічного устаткування
![]() |
![]() |
3. Перед початком роботи з
електроінструментом необхідно перевірити
А) Стан дроту
Б) Цілісність ізоляції
В)
Затягнення кріплень деталей, справність редуктора (при вимкненому електродвигуні)
|
![]() |
4. У охоронній зоні високовольтних ліній
електропередачі не дозволяється
А) Розводити багаття;
улаштовувати звалища
Б) Підніматися на опори
ЛЕП під час грози
В) Проводити підривні
роботи
|
![]() |
5. Електрика промислова
А)
Електричний струм, який виробляється промисловими установками та
індивідуальними джерелами струму для використання на виробництві та в
побуті
Б) Заряди електрики, що накопичуються
на виробничому обладнанні, тілі і одязі людини
В) Явища природи, пов’язані із
взаємодією електричних зарядів, що утворюються внаслідок електризації грозових
хмар
Тести на закріплення вивченого матеріалу
ІV група
1. Якщо трапився нещасний випадок від дії електричного
струму
А) Необхідно чекати
допомогу
Б) Потерпілого
звільняють від дії струму
В) Потерпілому
надають першу медичну допомогу
|
![]() |
2. В чому полягає принцип дії занулення?
А) У зниженні напруги між
корпусом електроустановки і землею
Б) У зниженні сили струму
короткого замикання
В) У перетворенні замикання на
корпус в однофазне коротке замикання з метою викликати струм значно більший,
ніж робочий, здатний забезпечити спрацьовування захисту та цим відключити
пошкоджену електроустановку від мережі
3. Чи можна відтягнути потерпілого
від струмопровідних частин за одяг?
А) Не можна
Б) Можна, якщо одяг сухий і
відстає від тіла
В) Можна, якщо одяг відстає від
тіла
4. На яку відстань потрібно винести постраждалого із зони
розтікання струму на землю?
А) Не менше 3м
Б) Не менше 5м
В) Не менше 8м
Г) Не менше 10м
5. Чим повинен бути оснащений електроінструмент, який
живиться від електричної мережі
А) Знімним гнучким
кабелем (шнуром) зі штепсельною виделкою.
Гнучкий кабель
електроінструмента класу І повинен мати жилу, яка з'єднує заземлювальний
затискач електроінструмента із заземлювальним контактом штепсельної вилки
|
|
Б) Незнімним гнучким
кабелем (шнуром) зі штепсельною виделкою.
Гнучкий
кабель електроінструмента класу 1 повинен мати жилу, яка з'єднує
заземлювальний затискач електроінструмента із заземлювальним контактом
штепсельної вилки
В) Знімним гнучким
кабелем (шнуром) зі штепсельною виделкою.
|
![]() |
Додаток 3
Критерії
оцінювання навчальних досягнень учнів з «Охорони праці»
Рівень навчальних досягнень
|
Бали
|
Загальні критерії оцінки знань
учнів
|
I. Початковий
|
1
|
Учень розрізняє об’єкти вивчення
|
2
|
Учень повторює незначну частину навчального матеріалу, має нечіткі
уявлення про об’єкт вивчення
|
|
3
|
Учень відтворює частину навчального матеріалу , за допомогою викладача
виконує елементарні задачі
|
|
II. Середній
|
4
|
Учень за допомогою викладача відтворює головний навчальний матеріал з
«Охорони праці», може повторювати за алгоритмом операцію, або дію
|
5
|
Учень відтворює головний навчальний матеріал з «Охорони праці», здатен з
помилками дати пояснення, сформулювати правило
|
|
6
|
Учень показує знання і розуміння головних положень навчального матеріалу.
Відповідь його вірна, але не має достатнього сенсу
|
|
III. Достатній
|
7
|
Учень вірно відтворює навчальний матеріал, знає загальні поняття та
факти, вміє приводити свої приклади на підтвердження думок, частково
контролює свої навчальні дії
|
|
8
|
Знання учня є достатніми, він застосовує вивчений матеріал у стандартних
ситуаціях, пробує аналізувати, відтворювати зв’язки і взаємозв’язки між
явищами, фактами, робить висновки, загалом контролює власну діяльність.
Відповідь його логічна, хоча й має неточності
|
9
|
Учень гарно володіє вивченим матеріалом, застосовує знання в стандартних
ситуаціях, вміє аналізувати і систематизувати інформацію, використовує
загальновідомі докази із самостійною і вірною аргументацією
|
|
IV. Високий
|
10
|
Учень має повні, глибокі знання, здатен використовувати їх у практичній
діяльності, робити висновки, узагальнення
|
11
|
Учень має знання по навчальній програмі, аргументовано використовує їх у
різних ситуаціях, вміє знаходити інформацію і аналізувати її, ставить і
вирішує проблеми
|
|
12
|
Учень має системні знання в потрібному об’ємі і в межах вимог навчальних
програм, свідомо використовує їх у стандартних і нестандартних ситуаціях.
Вміє самостійно аналізувати, оцінювати, узагальнювати матеріал, самостійно
користуватися джерелами інформації, приймати рішення
|
Немає коментарів:
Дописати коментар